O aký typ hypotéky môžeme žiadať pri stavbe domu?

Zodpovedané
6. sep 2020

Dobrý deň,

chceme si vziať hypotéku na stavbu domu. Ja som na RD, máme 1 dieťa, som zamestnaná na neurčito. Manžel je živnostník (2 rok), zarobí cca 900 eur. Vlastníme starší dom s pozemkom, na ktorom chceme aj začať stavať nový dom. Hodnota tohto staršieho domu aj s pozemkom je cca 60000 eur, možno čosi viac.

Máme vzatú pôžičku na mňa, ktorá je riadne platená a z polovice skoro už aj splatená.

Je reálne, že by nám nejaká banka schválila hypotéku aspoň 60 000 eur?

O aký typ hypotéky môžeme žiadať pri stavbe domu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

aby som sa Vám vedel aspoň orientačne vyjadriť k výške hypotéky, tak ak by ste splatili pôžičku, ktorú máte, tak by Vám orientačne pri akceptovaných príjmoch zo živnosti manžela a Vašej RD vychádzala hypotéka cca 110000 EUR. Toto je pri odstránení súčasných úverových výdavkov Váš maximálny limit. Ak by ste napr. mali súčasný úver ešte zostatok 10000 EUR a splátku cca 285 EUR, tak možnú hypotéku by to znížilo na 46000 EUR, ak by ten úver mal zostatok len 5000 EUR a splátku napr. 145 EUR, tak by Vás to príjmovo pustilo na cca 78000 EUR.

Toto treba ešte skonfrontovať s tým, čo budete zakladať. Ak to dobre chápem, chcete postaviť na parcele, kde je už starší dom ďalší nový dom. Pri výstavbe domu je riešení obvykle viac.

Prikladám 2 hypotetické alternatívy (nakoľko nechcem bez dostatočných informácií len teoreticky rozoberať všetky možné kombinácie):

1. parcela, kde je starší dom sa rozčlení tak, aby bola vytvorená samostatná prístupová cesta k obom nehnuteľnostiam. Starý dom s novovzniknutou menšou parcelou sa založí pre získanie prvej časti finančných prostriedkov - ak bude povedzme hodnota podľa znaleckého posudku 60000 EUR, je predpoklad, že dostanete cca 48 000 EUR. Za túto čiastku na vedľajšej novovzniknutej parcele urobíte základy, vymurujete steny aspoň do výšky okien (to už by vedel zamerať geodet podľa znaleckého posudku rozostavanú stavbu). Urobíte znalecký posudok na túto rozostavanú stavbu a založíte ju a doberiete ďalšie peniaze - keďže ste avizovali, že by ste potrebovali aspoň 60 000 EUR, tak by to pre chýbajúcich cca 12000 EUR bolo OK (záleží aj od toho, koľko bude mať hodnotu starý dom s menšou parcelou, či na neho dostanete 48000 EUR alebo menej).

2. často dávam pri krkolomnejších výstavbách do pozornosti skúsiť využiť aj rodičovskú nehnuteľnosť. Ak je taká možnosť, odporúčam vyskúšajte sa na to opýtať, rodičia často sú ochotní pomôcť a niekedy aj tak po krkolomných kreáciách nakoniec je treba niečo pomôcť. Ak je to možné, skúste hneď na začiatku toto overiť. V tomto variante by sa založil po rozčlenení a ohodnotení starší dom s menším pozemkom a rodičovský dom. Zobrali by sa všetky peniaze naraz a postavilo by sa. Následne by sa rodičovská nehnuteľnosť odbremenila a dozaložil hotový dom. Takýto variant je oveľa bezpečnejší, nakoľko viete už pri schválení úveru, že máte dostatok prostriedkov, nie ste odkázaní na to, či Vám banka schváli ďalší úver (a v najhoršom prípade neschváli a ostane rozostavaná nehnuteľnosť).

Neviem koľko máte vlastné zdroje, tie by som určite pri prípadnom návrhu zohľadnil - v ideálnom prípade by bolo vhodné si nechať aj nejakú rezervu. Tiež scenáre na možnú výstavbu sa dajú kombinovať aj s tým, že v niektorých bankách je možné zobrať si hypotéku aj na budúcu hodnotu nehnuteľnosti - teda ešte je dom len rozostavaný (do výšky okien pri murovanom dome, zmontovaný korpus hrubej stavby pri montovanom dome) a dostávate peniaze po častiach (tranžiach).

Pre vhodnú radu by som potreboval viac informácií 🙂. Možno bude potrebné v rámci žiadosti nielen brať peniaze na stavbu domu, ale aby to bolo priechodné, tak aj na vyplatenie tej pôžičky (ak nie je dosť vlastných zdrojov). Tiež by som Vás rád upozornil, že naďalej pretrváva prísnejšie posudzovanie príjmov zo živnosti (aj kvôli pandémii a jej ekonomickým dopadom). Preto som ponúkol aj zváženie pomoci rodičovskou nehnuteľnosťou, ak taká šanca je, skúste využiť väčšiu istotu, že dom bez problémov dostaviate.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk