Platia sa dane z dividend, keď je človek v mínuse?

Zodpovedané
27. jan 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom dividend.

Platia sa dane z dividend aj keď je človek na konci roku v mínuse, keď sa zrátajú dividendy a cena akcií, z ktorých ich dostávam?

Ďakujem

Dobrý deň,

v rámci zdaňovanie takto samostatne riešených investícií je to vždy veľmi individuálne. Tiež je dôležité o akcie akých firiem (z akých krajín) sa bavíme, nakoľko s niektorými krajinami má Slovensko riešené aj zamedzenie dvojitého zdaňovania.

Môj názor je, že naša legislatíva očakáva, že dividenda by sa mala objaviť v daňovom priznaní. Tiež je dôležitá forma vyplácania. Ak Vám dividenda vyslovene pristála "na účte", tak by sa malo riešiť zdaňovanie (zohľadniť prípadne možnosť zamedzenia dvojitého zdanenia).

To, že akcie sú v mínuse chápem tak, že ich však naďalej vlastníte a ich cena môže opäť zas vzrásť. Ak ich predáte - až potom "ste v mínuse" tak ako sa to vníma z pohľadu danenia - dovtedy cena sa vyvíja (rastie a klesá) a nedá sa exaktne z daňového pohľadu povedať, že ste už teraz v mínuse.

V tomto smere, nakoľko neviem vyhodnotiť Váš prípad, portfólio a niekedy aj ja sám využijem daňové poradenstvo, tak zvážte to aj Vy. Pre tieto účely je však dobré mať dostatočné info k akciám a forme akou investujete.

Tiež mám skúsenosť (resp. aj sprostredkované info od iných ľudí) u niektorých brokerov (neviem, cez ktorého riešite nakupovanie akcií), že Vám vedia v rámci platených služieb brokera dať základné info k zdaňovaniu a usmernenie.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk