Poradíte ohľadom hypotéky, ktorú budem čerpať na viackrát v tranžiach?

Zodpovedané
13. máj 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom hypotéky.

Ak mi banka schváli hypotéku do výšky 65 000 eur na stavbu domu a začnem ju čerpať v tranžiach a budem potrebovať len 50 000, tak nebudem musieť dobrať zvyšných 15 000 eur?

Budem hypotéku splácať len z tých 50 000 eur v mesačných splátkach?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, hypotéka sa obvykle dá nedočerpať. Treba si to overiť v banke, kde si budete brať úver. Niekedy je to bez poplatku, niekedy je za nedočerpanie poplatok. Ak sa hypotéka uzatvorí nedočerpaním, tak už potom splácate len výšku hypotéky, ktorá sa reálne vyčerpala.

Pri výstavbe je vždy vhodné dať si radšej vyššiu výšku hypotéky schváliť a radšej nedočerpať, ako potom hľadať napr. 5 000 EUR a riešiť ďalšie úvery.

Samozrejme možnosť, ktorú ste spomenuli, že nakoniec sa zadlžíte menej, je super.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk