Študentská verzus obyčajná pôžička. Čo je výhodnejšie?

Zodpovedané
22. jan 2024

Dobrý deň,

s priateľom rozmýšľame kúpiť pozemok o hodnote 48 000 EUR. Máme našetrenú približne polovicu a na zvyšnú polovicu by sme si chceli požičať. Ja som študentkou vysokej školy, do ukončenia mi zostáva rok a pol. On pracuje ako SZČO.

Je výhodnejšie zobrať pôžičku pre vysokoškoláka s tým, že ručiteľom by mi bol on, alebo si má on sám požiadať o pôžičku?

Na danom pozemku plánujeme postaviť rodinný dom. Nemáme s čím ručiť, tak nás napadla takáto vec s tým, že by sme potom stavali postupne zo svojho. Keď nehnuteľnosť nadobudne určitú hodnotu, založili by sme sa ňou a zobrali hypotéku.

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem akú študentskú pôžičku máte na mysli. Na pôžičku potrebujete mať príjem, čiže ak nezarábate na TPP (aspoň na čiastkový úväzok), prípadne ako podnikateľ popri škole, úver nedostanete.

Najlepšie to je riešiť na priateľa, ale keďže je SZČO, tak tam sa vychádza z daňového priznania (buď z tržieb alebo zo základu dane). Najlepšie by asi bolo, ak by ste mi napísali na mail aké má tieto finančné ukazovatele za minulý rok a vedel by som Vám povedať, aké máte možnosti a koľko by ste si od banky vedeli požičať.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk