SZČO manžel mal za rok 2022 nulové daňové priznanie. Dostaneme hypotéku?

Zodpovedané
22. nov 2022

Dobrý deň,

som vydatá, môj príjem je 944 eur a poberám rodičovský príspevok 385 eur. Máme dve deti a hypotéku na byt. Jej zostatok je 29 000 eur a mesačná splátka 166 eur. Manžel je SZČO a problémom je, že minulý rok mal nulové daňové priznanie. Nakoľko bol Covid-19, tak mal zavretú prevádzku. Tento rok už má tržby, ale v banke nám povedali, že to vôbec nebudú akceptovať, keď mal minulý rok nulu. Ideme stavať dom, byt predávame a záložné právo presúvame na iný byt. Potrebujeme ešte dofinancovať asi 60 000 eur.

Bolo by možné, že by niektorá banka na výnimku schválila aj mužov tohtoročný príjem z tržieb?

Alebo si má podať predbežné daňové priznanie?

Ďakujem

Dobrý deň,

možnosť počkať do januára nepripadá do úvahy? Aby už bolo uzavreté zdaňovacie obdobie a s podaním daňovým priznaním by to už išlo. Momentálne má manžel neakceptovateľný príjem.

Ak by išiel úver na Vás, tak v prípade, že poberáte materskú a banka by Vám zobrala kombináciu príjem + materská, mali by ste nárok na orientačne okolo 40 000 eur. Možno trochu viac, možno trochu menej. Záleží to hlavne od vášho veku a výšky úrokovej sadzby. Tieto peniaze by ste vedeli využiť do januára a následne požiadať o ďalšie peniaze, ak by mal manžel akceptovateľný príjem.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk