Aká je optimálna hodnota progesterónu 6 - 7 dní po ovulácii?

Zodpovedané
27. aug 2022

Dobrý deň,

aká je optimálna hodnota progesterónu 6 - 7 dní po ovulácii?

Mám iba 30 nmol/l, je to dostačujúce na otehotnenie?

Rozmedzie laboratória je: 10 - 89 nmol ale niekde som čítala, že by mala byť hodnota aspoň 50 nmol/l.

Ďakujem za názor.

Dobrý deň,

referenčné rozmedzia laboratória sa môžu líšiť. Vaše hodnoty sú síce v medziach normy, čo svedčí, že ovulácia prebehla, avšak podporiť prípadné tehotenstvo externým užívaním progestrónu je vhodné. Užíva sa obvykle v druhej polovici cyklu a pred jeho vysadením v čase očakávajúcej menštruácie je potrebné si zrealizovať tehotenský test. Ak je pozitívny, v užívaní sa pokračuje v celom prvom trimestri.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník