Aké je riešenie pri nízkej hladine progesterónu?

Zodpovedané
12. máj 2022

Dobrý deň,

pol roka po pôrode mi našli polyp v maternici, ten následnou menštruáciou zmizol sám, no odvtedy už je tomu rok a pol čo mám nízku hladinu progesterónu a problémy spojené s tým.

Menštruácia mi začína vždy 1. a trvá 6 dní, o 3 dni neskôr začnem stredne silno krvácať až do ďalšej menštruácie, medzitým mám stavy ako nechutenstvo, nízky tlak, tachykardiu, odpadávanie... na toto mi pomohol Duphaston, zastavil mi krvácanie a prestalo mi byť zle (aj keď dostanem menzes mi prestane byť zle), čo by bolo aj v poriadku, len odkedy ho beriem tak som začala mávať menzes 2x do mesiaca od 17. a opakuje sa to každý druhý mesiac. Čiže jeden mesiac mám 1x, ďalší 2x, a takto sa to strieda, a medzi cyklami krvácam. A musím brať ten progesterón... lenže ten je na 10 dní a mne by trebalo aj 20 dní brať...

Podľa sona mám maternicu úplne čistú, jeden doktor mi odporúčajú kyretáž, ďalší vymýšľa s odberom vzorky, ďalší hormonálnu antikoncepciu, ďalší že antikoncepciu ani náhodou (ani som ju nikdy nebrala), tak ja už neviem čo mám robiť, som doma sama s dieťaťom a ledva žijem. Nikdy som nemala zdravotné problémy a už vôbec nie so srdcom (to bude tou hladinou progesterónu) až teraz po pôrode, mám 26 rokov a celý život športujem.

Prosím skúste mi poradiť, povedať váš odborný názor na toto celé, alebo prípadné riešenie.

Ďakujem vám veľmi pekne.

Dobrý deň,

ja by som sa prikláňala k nasledovnému postupu.

Začala by som vhodne zvolenou hormonálnou antikoncepciou, ktorá by mohla nastoliť hormonálnu rovnováhu a pekne upraviť cyklus. V prípade, že sa cyklus upraví, pokračovala by som v jej užívaní minimálne 6 mesiacov. Následne by sa mohla skúsiť vysadiť.

Ak by bola liečba 3 mesiace bez žiadaného efektu, doporučila by som diagnostickú hysteroskopiu. Pod kontrolou kamery by sa nazrelo do dutiny maternice a odobrala by sa vzorka na histológiu, prípadný skrytý polyp by sa odstránil.

Takto by som postupovala ja.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník