Aké má byť cervikálne skóre?

Zodpovedané
4. nov 2021

Dobrý deň,

dnes som bola na poradni. Moja gynekologička povedala, že nález na krčku je na daný týždňom tehotenstva primeraný (33+6tt). Teraz v knižke pozerám zapísané CS:4. Z predošlej poradne mám poznačené cervix 31 mm. Mávam časté tlakové bolesti a tvrdnutie brucha.

Aké je teda cervikálne skóre 4 na daný týždeň?

Je v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

CS: 0 znamená, že je nález bez zmien.
Pri vaginálnom vyšetrení si všímame viacero zmien: konzistenciu krčka, dĺžku, orientáciu, cervikokorporálny uhol, pootvorenie a naliehanie.

CS: 4 je hodnotenie všeobecne pre všetky súčasne. Neviem teda konkrétne o aké zmeny sa u Vás jedná. Keby to bolo rozpísané - napr. CS: 1-0-1-1-0-1, tak by som Vám vedela povedať presne o aké zmeny sa jedná.

Dôverujte svojej gynekologičke. Pokiaľ povedala, že je nález primeraný, tak by to tak malo byť. Pri veľkých zmenách by Vás určite upozornila, aby ste dodržiavali kľudový režim, prípadne by navrhla hospitalizáciu.

Pokiaľ beriem na vedomie týždeň tehotenstva a subjektívne ťažkosti, tak Vám doporučujem dodržiavať 2 týždne šetrný režim, nasaďte si Magnézium. Pretože do ukončeného 36. týždňa by bolo dobré keby neporodíte. Následne sa už šetriť ani Magnézium užívať nemusíte.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník