Aké pohyby v 25. tt sú primerané?

Zodpovedané
9. jan 2023

Dobrý deň, pani doktorka,

je možné vysvetliť, že čo sa považuje za „normálne“ pre pohyby pre prvorodičku?

Končím pomaly 25. tt a pohyby pociťujem asi od 20. tt. Na začiatku len rybičky, teraz posledné dva týždne sú to aj kde tu silnejšie pohyby a všímam si, že to cítim viackrát do dňa. Avšak dni sa rôznia. Niekedy je to viac ráno, niekedy viac večer. Nie je v tom nejaká pravidelnosť. Taktiež sú dni, kedy je plod tichší a potom dni, že sa ozýva viac. Sila (intenzita) sa rôzna tiež.

Má to tak byť v tomto štádiu?

Viem, že neskôr sa pohybmi má žena aj trošku riadiť, ale dá sa to už aj v tomto štádiu alebo stačí nateraz, že plod sa každý deň ohlási?

Dnes som bola na sono vyšetrení, bolo všetko ok a plod sa počas toho hýbal a ja som ani necítila.

Znamená to že, teda plod je ešte stále malý na to cítiť všetko?

Striehnem na každý pohyb a mám stres keď sa trebárs neohlási v čase, kedy tomu bolo včera.

Ako sa najlepšie nastaviť, aby som sa z toho pozorovania nezbláznila? : )

Ďakujem!

Dobrý deň,

jednoznačná schéma na pociťovanie intenzity, pravidelnosti pohybov plodu neexistuje.

Určite sa Vám drobček neozve v presne stanovený čas. Môže mať aktívnejšie dni aj lenivšie. Ak by sa dlhšie "neozval" dajte si kávu alebo niečo sladké, prípadne ho jemne pošťuchnite.

Na teraz sú Vami popisované pohyby ideálne.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník