Aké sú riziká pri pôrode koncom panvovým?

Zodpovedané
29. nov 2021

Dobrý deň,

v 36.týždni tehotenstva je bábätko stále v polohe koncom panvovým. Váži už odhadom 2 900 gramov, čiže je skôr väčšie ako menšie. Ja som útlej postavy. Podľa lekára je však panvový otvor dostatočne široký aj na vaginálny pôrod. Rozhodnúť sa môžem sama. Prikláňam sa skôr k prirodzenému pôrodu.

Aké riziká je potrebné v takom prípade zohľadniť?

Je to môj prvý pôrod.

Ďakujem

Dobrý deň,

je na zvážení ambulantného gynekológa, ale hlavne pôrodníka, či je možné viesť pôrod vaginálnou cestou. Pokiaľ nie je prítomná žiadna predvídateľná pôrodnícka prekážka a dieťatko je primerane veľké (alebo skôr menšie), tak v tom problém nevidím. Predovšetkým ak bude pôrod postupovať bez komplikácií.

Rizikom je jednoducho povedané zaseknutie dieťatka v pôrodných cestách z rôznych príčin. Sú určité postupy a manévre na obtiažne vybavenie plodu, ktorými sa prípadná komplikácia zvládnuť dá. Jednoznačne je však potrebné, aby bol prítomný skúsený pôrodník.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník