Aké sú vedľajšie účinky telieska?

Zodpovedané
10. jan 2023

Dobrý deň,

som mesiac po pôrode. Po prvej menštruácii si chcem nasadiť antikoncepciu. Rozmýšľam nad HAK (lieky, ktoré som užívala pár rokov dozadu a bola som spokojná) alebo vnútromaternicovým telieskom.

S týmto nemám žiadne skúsenosti, preto sa chcem opýtať na koľko % je účinné a zabráni otehotneniu?

Čítala som rôzne skúsenosti a niektorým ženám sa aj posunul alebo dokonca otehotneli. Ďalšie dieťa už nechcem na 100 %.

Aké sú vedľajšie účinky telieska?

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

ak kojíte, klasickú HAK nemôžete užívať. Iba jednozložkovú.

Čo sa týka telieska. Sú dva druhy - hormonálne a nehormonálne. Inzerujú sa na 5 rokov.

Nehormonálne je lacnejšie, funguje na spermicídnom účinku medi obsiahnutom v teliesku. Býva pomerne časté mimomenštruačné špinenie (nie však úplne u každého). Je trošku vyššie riziko rozvoja infekcií. Správne inzerované teliesko je vysokospoľahlivé. Pearlov index 0,5.

Hormonálne teliesko obsahuje hormón levonorgestrel. Preto je blokovaná aj ovulácia a vaječníky sa tým "šetria". Mení sa hlien v krčku, preto je nižšie riziko rozvoja infekcií. Koriguje sa krvácanie a veľa žien pri danom teliesku ani nekrváca alebo iba špiní v čase menštruácie. Účinok blízky sterilizácii. Pearlov index je 0,02.

Čo sa týka dislokácie telieska a možnosti otehotnenia, stať sa to samozrejme môže. Je to ale vec náhody. Je preto potrebné absolvovať pravidelné kontroly u gynekológa a v prípade, že sa teliesko zosunie, odstrániť ho a prípadne vymeniť za nové.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník