Aké vyšetrenia mám absolvovať po missed abort v 7. týždni + 2 dni?

Zodpovedané
16. mar 2023

Dobrý deň,

s manželom sa nám podarilo počať v druhom cykle snaženia. Žiaľ, včera som sa dozvedela, že ide o MA. Plod zastal na vývoji a prestalo mu biť srdiečko v 7. týždni + 2 dni. Momentálne by som mala byť v 8. týždni + 3 dni. Rozhodla som sa pre kyretáž, ktorú mám podstúpiť v piatok.

Ako dlho je podľa Vás potrebné počkať so snažením?

Viem, že na prvý potrat sa pozerá ako na náhodu, no nerada by som si touto bolestnou udalosťou prešla opäť.

Aké vyšetrenia by som mohla preventívne absolvovať?

Je potrebné dať vyšetriť aj manželove spermie?

Ďakujem

Dobrý deň,

po zákroku je potrebné počkať 3 mesiace s ďalším tehotenstvom.

Keďže sa Vám tak šikovne podarilo počať, patológiu nepredpokladám. Skúsila by som v nasledujúcom tehotenstve nasadiť iba progesterón do 12. týždň kým jeho produkciu nepreberie plne placenta.

Z vyšetrení sa po opakovaných potratoch začína hematológiou, imunológiou a ďalej ak sa príčina nenájde genetickým vyšetrením páru, vhodné je aj doplnenie spermiogramu.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník