Aké vyšetrenia mám žiadať od svojho gynekológa, keď endokrinológ má podozrenie na PCOS?

Zodpovedané
29. júl 2021

Dobrý deň,

mám 38 rokov a dlhodobo nepravidelnú menštruáciu. Liečim sa na štítnu žľazu a užívam Euthyrox 125. Môj gynekológ mi na nepravidelnú menštruáciu navrhuje vyvolávačky, antikoncepciu alebo Duphaston. Ja to už odmietam.

Bola som na kontrolu na endokrinológii a doktorka sa vyjadrila, že má podozrenie na PCOS.

Aké vyšetrenia mám žiadať od svojho gynekológa?

Ďakujem

Dobrý deň,

syndróm polycystických ovárií je ochorenie vznikajúce v dôsledku hormonálnej nerovnováhy.

Diagnóza PCOS zahrňuje:
1. Poruchy menštruačného cyklu (dlhé cykly - teda zriedkavá menštruácia, bez ovulácie).
2. Ultrazvukový obraz polycystických vaječníkov.
3. Príp. zvýšené ochlpenie na tele na miestach typických pre mužov + akné + obezita.

To znamená, že ju diagnostikujeme odberom anamnézy + objektívnym vyšetrením + odberom hormonálneho profilu + ultrazvukovým vyšetrením.

Pokiaľ je príčina v hormonálnej nerovnováhe, je ju potrebné liečiť hormónmi. Nič iné Vám spravidelniť menštruáciu nepomôže. Rovnako ako pri nedostatočnej tvorbe hormónov štítnej žľazy užívate hormóny štítnej žľazy.

Pokiaľ sa nesnažíte otehotnieť a neprekážajú Vám nepravidelné cykly, tak to riešiť nemusíte.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník