Ako dlho trvá čistenie po potrate bez kyretáže?

Zodpovedané
23. jan 2023

Dobrý deň,

v 10. tt prestalo biť nášmu dieťatku srdiečko, čiže MA. Pred pár rokmi sa stalo to isté, vtedy som podstúpila kyretáž, teraz kyretáž nie je možná (respiračný infekt), preto musím len čakať.

Pani doktorka, je potrat dieťaťa, ktoré veľkostne zodpovedá 9. tt zvládnuteľný doma, za pomoci liekov od bolesti? Mám pred tým veľký rešpekt.

Kedy je potrebné ísť do nemocnice?

Bolesti asi budú silné, no čo je znakom toho, že treba aj odborný dohľad?

Ako dlho môže trvať čistenie po takomto potrate bez kyretáže?

Ďakujem.

Dobrý deň,

krvácanie môže trvať aj 6 týždňov, ale po úvodnom silnom krvácaní bude postupne slabnúť.

Čo sa týka bolestí, budú silnejšie, maternica sa bude sťahovať a snažiť sa vyčistiť. Dajte si predpísať Flector alebo Novalgin.

Problémom nie sú bolesti, ale krvácanie. Môže byť neprimerane silné. Je potrebné počítať nie len s krvou, ale aj časťami placentárneho a embryonálneho tkaniva. Preto ak by sa Vám zdalo, že krvácate prisilno, vyhľadajte gynekologickú pohotovosť.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník