Ako sa dá zmierniť silná menštruácia?

Zodpovedané
16. aug 2021

Dobrý deň,

mám 42 rokov, dve deti a veľmi silnú menštruáciu. Začalo to cca v 40 rokoch. Som inak zdravá, štíhla, veľa športujem a kvôli menzesu som anemická.

Kým som brala antikoncepciu, tak bola menštruácia ok. Vysadila som ju kvôli cystám v prsníkoch, ktoré sa mi po nej vytvorili. Nič iné nezaberá. Pijem čaje, byliny, beriem veľké dávky rutinu, pijem citróny.

Iba trochu ju zmiernim, aby som nesedela na wc celý deň. Mám v nej krvné zrazeniny, pečeňové kusy. Celkovo som zdravá. Mám síce endometriózu, vraj aj PCO, ale ani neviem, že ich mám. Deti boli počaté prirodzene. Hormonálny profil je ok, celkovo som zdravá. Trápi ma len tá silná menštruácia a nechcem to riešiť hormónmi.

Doktor ma tlačí do vnútromaternicového telieska s hormónmi.

Je ešte nejaká iná možnosť zmiernenia okrem hormónov?

Ďakujem

Dobrý deň,

možnosťou je antikoncepcia, vnútromaternicové teliesko s obsahom hormónov /vhodnejšia varianta. Účinne zmierni krvácanie, inzeruje sa na dobu 5 rokov a do systémového obehu sa dostáva iba malé množstvo hormónu/.

Prípadne krvácanie by mohlo zmierniť užívanie Dicynone tabliet 5 dní pred očakávajúcim menzesom a počas menzesu.

Vzhľadom na Váš vek, je vhodné zvážiť aj kyretáž. Ide o diagnostickú metódu - vzorka sliznice maternice sa odošle na histologické vyšetrenie a tiež formu terapie, keďže sa "poškodená sliznica" odstráni a môže narásť nová "zdravá" v celom rozsahu.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník