Ako sa zbaviť strachu z prvej prehliadky u gynekológa?

Zodpovedané
2. dec 2022

Dobrý deň,

prosím Vás, nikdy som nebola u Gynekológa, no mám strach že sa nejako strápnim alebo poviem niečo nevhodné. Budem mať 34, áno viem, moja chyba.

Ako sa mám zbaviť strachu?

Ako sa vhodne obliecť alebo načo sa treba pripraviť pri prvej prehliadke?

Prosím o radu. Ďakujem.

Dobrý deň,

nájdite si určite ľudského gynekológa. Pozitívne názory okolia Vám určite prvú návštevu uľahčia.

Netreba sa nijako špeciálne pripravovať. Dajte si sprchu pred vyšetrením, to stačí. Ak Vám to pomôže, vezmite si dlhé šaty alebo sukňu (nie je to nevyhnutné).

Vyšetrenie je rýchle, nezbolestné, trochu nepríjemné, ale raz za rok sa to dá vydržať 🙂
Nemusíte sa báť, že poviete niečo trápne. Pýtajte sa na všetko čo Vás zaujíma/trápi. Od toho tam lekár je, aby Vám všetko vysvetlil.

Určite svoj zdravotný stav nezanedbávajte a vyšetrenie neodkladajte. Veľkému množstvu nakoniec závažných diagnóz sa dá predchádzať bez toho aby sa vôbec rozvinuli.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník