Akú šancu mám na VBAC po cisárskom reze?

Zodpovedané
8. dec 2022

Dobrý deň,

pred 15. rokmi som rodila dcéru sekciou, koncom panvovým a mala vyššiu hmotnosť. O dva týždne mám termín pôrodu, syn je otočený dole hlavičkou. Lekárka mi skontrolovala jazvu a odporučila mi skúsiť rodiť prirodzene, čo by som aj chcela. Len neviem, ako dlho trvá pôrod po sekcii. Aby som v prípade prirodzeného nástupu bolesti vedela, kedy ísť do pôrodnice. Nechcem tam byť priskoro. Podľa lekára by bolo ideálne, ak by pôrod nastúpil sám a prirodzene, zvyšuje to údajne šancu na VBAC.

Chcem sa opýtať na vaše skúsenosti, trvá pôrod po sekcii dlho alebo ide rýchlo?

Ďakujem

Dobrý deň,

trvanie pôrodu sa nedá vopred predpovedať, je to veľmi individuálne. Cisársky rez v anamnéze dĺžku ale nijako neovplyvňuje.

Ak by nastúpili pravidelné bolesti povedzte každých 10-15 minút a trvali by už 2 hodinky, tak sa vyberte na vyšetrenie. Mali by ste byť sledovaná, keďže máte jazvu na maternici.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník