Aký je postup pri ďalšom (rizikovom) tehotenstve?

Zodpovedané
9. jún 2022

Dobrý deň,

pred dvomi dňami som zistila podľa viacerých tehotenských testov, že som opäť tehotná. Mám jedno dieťa, druhé tehotenstvo sa bohužiaľ skončilo pôrodom/potratom v 22 tt kvôli nedostatočnosti krčka bez akýchkoľvek predošlých náznakov (pri špinení bol zistený spotrebovaný krčok, následne otvorenie, masívne krvácanie aj keď dieťa bolo v poriadku, v nemocnici som bola od 20 tt). Skrátený krčok som mala aj v 1. tehotenstve no oveľa neskôr, kľudový režim posledné 3 mesiace a vysoké dávky magnézia to potiahli. Kvôli tomuto mi gynekológ hovoril, že ďalšie tehotenstvo bude rizikové, častejšie poradne a hormóny.

Do kontroly na potvrdenie tehotenstva viem podniknúť nejaké kroky?

Nejako znížiť šancu, že sa to zopakuje?

Prípadne aké vitamíny mi odporúčate?

Aby som aj minimalizovala šance na nejaký zápal, hocičo čo by mohlo ešte nepriaznivo pôsobiť na môj problematický krčok. Beriem aktuálne vit. C, D, železo s kyselinou listovou, samostatne aj tu, Gynimum dual (predtým som mala Polygynax na preliečenie a počas toho aj následne som nasadila probiotiká). Čítala som, že omega 3 mastné kyseliny znižujú riziko predčasného pôrodu.

Platí to aj pre mňa?

Ďakujem krásne.

Dobrý deň,

v úvode už viac urobiť nemôžete. Skonzultujte prípadne s Vaším gynekológom možnosť sekláže ako prevenciu potratu/predčasného pôrodu.

Pravidelné kontroly, progesterón vaginálne počas celého tehotenstva a magnézium by mali byť samozrejmosťou.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník