Aký vplyv by mal retinal na plod, keby som ho vysadila až po zistení tehotenstva?

Zodpovedané
25. jan 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať na vplyv retinalu na tehotenstvo. Snažíme sa o druhé dieťa, avšak zatiaľ pol roka neúspešne. Prvý syn tiež bol splodený až po roku. Avšak, používam na tvár lokálne sérum retinolu kvôli akné a prechádzam na silnejší retinal. Viem, že vitamín A je v tehotenstve zakázaný.

Chcem sa spýtať, či ho môžem používať, a aký veľký vplyv by mal retinal na plod, keby som ho vysadila až po zistení tehotenstva (tj. dva týždne po oplodnení)?

Ďakujem.

Dobrý deň,

čo sa týka lokálne aplikovaných retinoidov v liečbe akné a plánovania gravidity, je potrebné po vysadení liečby počkať ešte minimálne jeden mesiac.

Ak sa počas liečby izotretinoínom alebo mesiac po liečbe gravidita vyskytne, vzniká veľké riziko veľmi závažného poškodenia plodu.

K malformáciám plodu spájaným s expozíciou izotretinoínu patria abnormality centrálneho nervového systému (hydrocefalus, malformácie/abnormality mozočka, mikrocefália), dysmorfia tváre, rázštep podnebia, abnormality vonkajšieho ucha (chýbanie vonkajšieho ucha, malé alebo chýbajúce vonkajšie zvukovody), abnormality oka (mikroftalmia), kardiovaskulárne abnormality (malformácie ako Fallotova tetralógia, transpozícia veľkých ciev, defekty septa), abnormality týmusu a prištítnej žľazy. Pozoroval sa aj zvýšený výskyt samovoľných potratov.

Ak sa gravidita vyskytne u ženy liečenej izotretinoínom, liečba sa musí ukončiť a pacientka sa má poradiť a dať sa vyšetriť lekárom, ktorý sa špecializuje resp. má skúsenosti v oblasti teratológie - ultrazvukovým špecialistom.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník