Antikoncepcia a opúchanie. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
22. júl 2021

Dobrý deň,

v roku 2020 som si dávala spraviť kŕčové žily - sklerotizáciu. Posledná kontrola bola v januári, kde lekár povedal, že je všetko v poriadku. Na ďalšiu kontrolu idem v auguste.

Vo februári 2021 mi gynekológ zmenil antikoncepciu z kombinovanej na gestagenovú a asi o 3 týždne mi začali opúchať členky, prsty na rukách, začala som priberať - prejavili sa vedľajšie účinky antikoncepcie. Gynekológ to neriešil, vraj to môže byť z niečoho iného a antikoncepciu mi nezmenil. Podľa mňa všetky problémy sa začali so zmenou antikoncepcie.

Tak som pokračovala v užívaní až som ju v júni po 4 mesiacoch vysadila. Lekárnička povedala, že trvá asi 1 - 2 mesiace kým sa telo zbaví antikoncepcie, resp. tých vedľajších účinkov.

Mám tabletky na odvodnenie. Všetko mi už odpuchlo, ale jeden členok stále zostáva opuchnutý. Keď sa dá večer pred spaním si nohy opriem o stenu (90° uhol) na 20 - 30 minút, vraj to "odľahčí" nohy. Členok ani noha ma vôbec nebolí, ani to nepociťujem len naoko to je vidno že jeden členok zostal opuchnutý, ako keď som brala antikoncepciu.

V auguste idem na kontrolu k cievnemu.

Ako sa bude postupovať ďalej, ak bude z jeho stránky všetko v poriadku?

Čo by to mohlo byť?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

z gestagénovej antikoncepcie môžete zdanlivo priberať, nežiadúcim účinkom je, že zadržiava vodu. Alternatívou je nová gestagénová antikoncepcia Zlynda, ktorá má účinnú zložku drospiredón.

Čo sa týka členka, prvom rade je dôležitá kontrola u cievneho chirurga. So žiadnym gynekologickým problémom Váš opuch členku nemá súvis.

Vyhľadajte obvodného lekára, ktorý Vás doporučí na ďalšie vyšetrenia.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník