Antikoncepcia po pôrode a dlhá menštruácia - treba navštíviť lekára?

Zodpovedané
17. aug 2022

Dobrý deň,

som 9 týždňov po prirodzenom pôrode. Na kontrole po šestonedelí bolo všetko OK a keďže nedojčím, tak som si dala predpísať antikoncepciu - lekár odporúčal Drovelis. Počkala som kým mi prišla prvá MS a začala som užívať antikoncepciu od 1. dňa cyklu. Dnes je to 14ty deň a ja ešte stále krvácam.

Je potrebná návšteva lekára alebo je to tým, že mám prvú MS po pôrode a začala som aj užívať antikoncepciu (beriem ju prvý krát v živote)?

Ďakujem.

Dobrý deň,

prvá menštruácia po pôrode môže byť odlišná ako bežne bývala. Drovelis je výborná antikoncepcia a tak ako aj u iných antikoncepcií, je nutné vydržať s jej užívaním 3 mesiace. Špinenie/krvácanie mimo cyklu je vrámci prvých 3 mesiacov možné. Ak by pretrvávalo aj po tomto období, je nutné navštíviť gynekológa, ktorý zváži zmenu preparátu.

Môžete si prípadne zakúpiť Ascorutin. Je bez predpisu, stabilizuje stenu drobných cievok aby nepraskali. Užíva sa 3x denne po dobu špinenia.

Ak však ide o silné krvácanie, je potrebná návšteva gynekológa už teraz.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník