Bolo by v mojom prípade možné prepísať TP?

Zodpovedané
27. júl 2022

Dobrý deň, p. doktorka Tóthová,

obraciam sa na Vás lebo má zaujíma názor aj druhého lekára Vašej špecializácie.

Som druhýkrát tehotná. Ako v 1., tak aj pri 2. tehotenstve mám zapísaný termín pôrodu podľa PM. Keďže obidve tehotenstva boli plánované, viem aj presný deň počatia. 1. tehotenstvo sa malo ukončiť podľa PM 14. 10. 2021, ale ukončilo sa skôr, prirodzene bezproblémovo 6. 10. 2021 (o 1 deň skôr podľa vypočítania plánovaného počatia, čo je 7. 10. 2021). Čiže rozdiel bol 1 týždeň medzi PM a mojím vypočítaným dňom počatia. Môj inštinkt, že sa dieťa narodí skôr (tak ako má a nie podľa PM) mi bolo potvrdené aj vo Femicare na sone, ktoré mi pri poslednom 3. sone bolo presne na 6. 10. 2021 vypočítané.

Teraz počas 2. tehotenstva je však rozdiel medzi PM a mojím dňom plánovaného počatia až 3 týždne, ale v tomto prípade opačného smeru. Termín pôrodu podľa PM je 14. 12. 2022 a termín podľa plánovaného počatia je 1. 1. 2023.

Poznamenala by som, že pred 1. tehotenstvom bola menštruácia pravidelne presná, ale po pôrode sa menštruačný cyklus rozhodil, niekedy aj 2x v mesiaci som mala menštruáciu, dokým som 2. neotehotnela (koniec marca). Tieto faktory môj gynekológ nezobral do úvahy + ani informáciu plánovaného dňa počatia a ingorujúc tieto fakty zapísal do tehotenskej knižky, že menštruačný cyklus pred tehotenstvom som mala pravidelný.
Podľa PM budem reálne v období termínu ešte 37. týždni. Viem, že je to individuálne u každého gynekológa a max. 2 týždne nechávajú prenášať termín pôvodného termínu. Avšak ja mám rozdiel 3 týždne.

Aké sú možnosti v mojom prípade?

Čo sa týka morfologického sona v Martine, tak tam pôjdem až o 2 týždne (podľa PM v 22. týždni, ale reálne v 19. týždni).

Ak sa potvrdia moje výpočty znovu aj v tomto tehotenstve podľa sona vo Femicare, je možné tým dokazovať a presvedčiť gynekológa o prepise dátumu pôrodu keďže je tam 3-týždňový rozdiel?

Úprimne by som neriešila tento časový rozdiel, ak by to bol 1 alebo 2 týždne, ale 3 týždne je už podľa mňa dosť.

Vopred ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

zaujímalo by ma ešte sono v okolí 12gt. - teda CRL plodu, a akej veľkosti vtedy zodpovedal. Ak zodpovedal termínu určeného podľa PM +- tých povedzme 10 dní (až dva týždne), tak nebol dôvod na zmenu termínu, avšak do knižky sa to zapísať malo.

Termín pôrodu by sa neskôr už meniť nemal. Teoreticky jediný, ktorý ho môže ešte zmeniť je práve ultrazvukvý špecialista. Lekársku správu od neho dostanete.

Rozumiem Vašim obavám. Avšak je málo pravdepodobné, že budete druhé prenášať, keď aj prvý prišiel na svet krásne na termín. Ak by to tak náhodou bolo, upozorníte na to ošetrujúceho lekára v nemocnici.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník