Čo znamená hrčka/uzlík na prsníku?

Zodpovedané
26. aug 2022

Dobrý deň,

na prsníku, presne na bradavke tesne pod kožou, mám asi od júna takú ako navretú hrčku, žilu, žľazu (viď foto). Neviem to opísať. Smeruje to od dvorca úplne k bradavke, moja 2 ročná dcérka ešte pije mlieko, tak neviem, či to môže mať s tým súvis. Zapálené to nie je, nevyteká mi odtiaľ ani hnis ani krv.

Niekedy dcérka pri kojení to dokázala ako keby rozplynúť na chvíľu, ale hneď sa to potom objavilo znova. Skúšala som si to stlačiť a niekedy to ako keby prasklo, ale onedlho zase naplnilo. Teraz sa to už ale stlačiť nedá, je to pohyblivé. Bola som u gynekológa (70 r) a povedal, že je to mazová žľaza a dal mi Framykoin. Laktačná poradkyňa povedala, že rozšírený mliekovod. Na dotyk je to málinko bolestivé, ale aj to neviem, či skôr preto, že som si to predtým stláčala.

Prosím poraďte čo robiť, aby som to nemala?

Ďakujem za odpoveď.

P.S. Foto, prosím, nezverejňovať.

Dobrý deň,

určite je potrebné doplniť ultrazvukové vyšetrenie.

Framykoin nemyslím, že zaberie a pred kojením je potrebné ho dôsledne umyť.

Najskôr pôjde o prechodný stav v dôsledku kojenia. Súhlasila by som asi s laktačnou poradkyňou, že pôjde o rozšírený mliekovod, ak sama uvádzate, že býval po kojení menší.

V každom prípade, doplniť ultrazvuk je na mieste a bude všetko jasnejšie.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník