Čo znamená metaplázia?

Zodpovedané
10. nov 2021

Dobrý deň,

v roku 2017 (dva roky po prvom pôrode) som podstúpila konizáciu s výsledkom CIN2. Odvtedy som raz ročne sledovaná na onkogynekologickej ambulancii.

Teraz som dva roky po druhom pôrode. Doteraz bol záver každej kontroly stabilizácia cervixu. Až teraz mám v závere lekárskej správy napísané: zrelá a nezrelá metaplázia na okrsku č. 12 a trvalý hlienotok. Výsledok cytológie ASCUS.

Ide znovu o prekancerózny stav?

Čo znamená metaplázia?

Je to predrakovinové štádium?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ide o nešpecifické bunkové zmeny, ktoré môžu byť spôsobené napríklad aj zápalom. Nemusí ísť o prekancerózny stav.

Je ale potrebné Vás naďalej sledovať a vhodné by bolo doplniť vyšetrenie na HPV infekciu. Tiež zrealizovať stery na prítomnosť infekcie iného pôvodu.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník