Existuje antikoncepcia, ktorá sa môže vydať bez lekárskeho predpisu?

Zodpovedané
1. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom antikoncepcie.

Existuje antikoncepcia, ktorá sa môže vydať bez predpisu?

Ak nie, tak ako prebieha kontrola u gynekológa za účelom predpísania antikoncepcie?

Ďakujem

Dobrý deň,

hormonálna antikoncepcia je na predpis. Navyše je vhodné komplexné gynekologické vyšetrenie pred nasadením hormonálnej antikoncepcie.

V úvode je veľmi dôležitý odber Vašej anamnézy /na čo sa liečite, aké máte prípadne ťažkosti, rodinná anamnéza, pravidelnosť cyklu, alergie,.../. Následne by malo nasledovať vyšetrenie v zrkadlách, odber steru na onkocytológiu a ultrazvuk. Niektorí ambulantní gynekológovia realizujú odber krvi pre kontrolu pečeňových markerov a zrážacích faktorov.

Existuje už mnoho druhov antikoncepcií a je veľmi dôležité zvoliť pre Vás vhodnú tzv. "na mieru šitú". Napríklad, či máte akné, nepravidelný cyklus, predmenštruačný syndróm alebo iné ťažkosti, rovnako záleží na Vašom veku. Tiež Vám dá gynekológ na výber, či si želáte antikoncepciu, ktorá sa užíva perorálne, vaginálne alebo je vnútromaternicová.

Bez predpisu sú napríklad spermicídne preparáty Pharmatex vaginálny krém alebo kapsuly. Nie sú však spoľahlivé do takej miery ako hormonálna antikoncepcia.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník