Hygroma colli cysticum v 1. trimestri. Akí lekári, resp. aké vyšetrenia nám pomôžu?

Zodpovedané
16. feb 2023

Dobrý deň,

mám opakovaný nález na plode hygroma colli cysticum. Prvé bábätko v 20. týždni zomrelo, akcia srdca nebola zistená. Po 4 rokoch som opäť tehotná a od 8. týždňa je zväčšená šija. Testy Nifty Pro sú v poriadku, testy Trisomi negatívne, odber plodovej vody na infekcie a toxoplazma negatívne. Dnes absolvované morfologicke sono, diagnostikované Hygroma colli cysticum.

Do dnešného dňa nám nikto nič bližšie nepovedal. Nevieme o následkoch v prípade donosenia. Ostávajú nám posledné 4 týždne na rozhodnutie čo ďalej. Čaká nás ešte MR na Kramároch. Srdiečko bolo kontrolované a vyzerá byť v poriadku. Všetky 4 komory sú s prietokom krvi. Šija pred Vianocami bola 7 mm, po Vianociach sme čakali úplný opuch. Sono nás prekvapilo a kleslo na 4 mm v januári. Na začiatku februára už zase bolo šijové prejasnenie 9 mm.

Viete nám pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem, v ktorom týždni tehotenstva ste aktuálne a nevidela som ani komplexnú lekársku správu Vášho doterajšieho nálezu.

Šijové prejasnenie nad normou možno pozorovať pri chromozómových abnormalitách, genetických syndrómoch, vrodených vývojových vadách srdca, či počiatočných známkach hydropsu plodu. Na tieto vyšetrenia je potrebné zamerať sa. Nález je indikovaný k vyšetreniu plodovej vody amniocentézou.

Manažment tehotenstva je však v rukách vyššieho pracoviska. Preto sa s ďalšími otázkami obráťte na vyšetrujúcich lekárov na Kramároch.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník