Je lepšie vnútromaternicové teliesko Mirena a Levosert?

Zodpovedané
25. okt 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať aký je rozdiel medzi telieskami Mirena a Levosert. Môj gynekológ tvrdí, že je to úplne to isté. Ja som však čítala, že na rozdiel od Mireny, s telieskom Levosert mali ženy problémy (bolesti, až osem a viacmesačné krvácanie a špinenie, nafúknuté brucho a podobne. Môj gynekológ mi napriek tomu viac doporučuje Levosert. Okrem toho mávam sem tam aj migrény a viem, že tieto telieska sú na hormonálnej báze.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

obe telieska obsahujú rovnakú učinnú látku - hormón levonorgestrel. Rozdielna je len firma, ktorá ich distribuuje.

Čo sa týka výskytu komplikácií, je to veľmi individuálne. U niekoho sa objavia a u niekoho nie. Vo väčšine je hormonálne vnútromaternicové teliesko veľmi dobre tolerované.

Z hľadiska migrény by problém nemal byť, ide o gestagénovú antikoncepciu s lokálnym pôsobením, ktoré sú liekom voľby.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník