Je možné upraviť cyklus aj bez toho, aby som znovu začala brať antikoncepciu?

Zodpovedané
6. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Už pred pôrodom som mala problémy s menštruačným cyklom a po pôrode už duplom. Brala som istý čas antikoncepciu na úpravu hormónov a vtedy to bolo v poriadku, ale ako som ju vysadila zase mám s tým problém. Tehotná nie som a ani nechcem byť.

Je možné upraviť cyklus aj bez toho, aby som znovu začala brať antikoncepciu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pokiaľ nechcete byť tehotná, zvážila by som predsa len užívanie hormonálnej antikoncepcie. Upraví cyklus a tiež zabráni otehotneniu. Súčasný trh ponúka množstvo druhov antikoncepcií, nízkodávkových, ktorými je možné liečiť rôzne ťažkosti /akné, predmenštruačný syndróm, bolestivá menštruácia/. Pôsobia na prevenciu panvových gynekologických zápalov, prevenciu vzniku cýst, uvádza sa tiež redukcia výskytu rakoviny maternice a vaječníkov.

Ako alternatívu si môžete zvoliť preparát, ktorý sa užíva vaginálne. Zavádza sa do pošvy na 3 týždne, následne počas 7 dňovej pauzy príde menštruácia. Má veľmi nízky obsah hormónov. Nezaťažuje tráviaci trakt, keďže hormóny sa z neho vstrebávajú do krvi cez sliznicu pošvy a neprechádzajú cez pečeň.

Možnosťou je užívanie Duphastonu v druhej polovici cyklu. Ide o hormón, ktorý je potrebné si hradiť, pokiaľ telo nevytvára dostatočné množstvo progesterónu. Nemá však antikoncepčný účinok.

Na prírodnej báze k stabilizácii hormonálneho systému môžu dopomôcť Gynex kvapky dlhodobo. Efekt však nie je zaručený.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník