Je nádcha v začiatku tehotenstva nebezpečná?

Zodpovedané
28. máj 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, či je nebezpečná pre plod choroba v prvých 3 týždňoch tehotenstva (bolesť hrdla, nádcha).

Prípadne v akom období tehotenstva je riziko ochorieť?

Ráta sa medzi rizikové aj obyčajne nachladnutie s bolesťou hrdla alebo je nebezpečná len horúčka a vážnejšie choroby? Čo sa vlastne môže plodu stať?

Ďakujem.

Dobrý deň,

bežná nádcha nie je problémom. Neobávajte sa zbytočne, naplánovať si kedy ochoriete sa nedá.

Sú určité infekčné ochorenia, ktoré by mohli vážne poškodiť vývoj plodu. Je zbytočné ich teraz všetky menovať, pretože ich je mnoho a ich vplyv na vývoj je rôzny. A tiež sa líši vrámci jednotlivých štádií tehotenstva.
Niektoré ochorenia môžu mať napríklad ťažší priebeh v tehotenstve.

Najcitlivejší vrámci vývoja je prvý trimester.

Jednoducho si na seba dávajte pozor.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník