Je nebezpečné, keď je dieťa koncom panvovým a s pupočníkom okolo šije?

Zodpovedané
7. okt 2021

Dobrý deň,

som v 31. týždni a dnes som bola na plánovanom ultrazvuku, kde sa pozerajú prietoky. Pán doktor povedal, že bábätko má pupočník okolo šije a je koncom panvovým (predtým na ultrazvuku bolo bábätko hlavičkou dolu). Prietoky a aj všetko ostatné bolo v poriadku.

Nebojím sa z hľadiska cisárskeho rezu, keďže pred tromi rokmi som rodila práve cisárskym. Veľmi sa však bojím z hľadiska, aby sa bábätku v brušku niečo nestalo kvôli tomu pupočníku.

Je to problém len pri klasickom pôrode, alebo je to problém aj čo sa týka tehotenstva?

Môže sa bábätko pridusiť?

Mala by som byť teraz viac kvôli tomu sledovaná?

Čo by som mohla urobiť/neurobiť, aby sme to dotiahli do dobrého konca?

Ďakujem

Dobrý deň,

najpodstatnejšie je, že je dieťatko v poriadku a prietoky v pupočníku boli v poriadku. Veľmi veľa detičiek má okolo krku pupočník, dokonca niekoľkonásobne, čo vidíme až pri pôrode. Prietoky majú po celý čas v poriadku a rodia sa bez komplikácií.

Ultrazvuk je v tomto prípade veľmi nepresný, pretože pupočník môže prebiehať iba v blízkosti krku a nemusí byť okolo neho.

Vy pre to nič neurobíte. Dieťatko sa v brušku hýbe, vrtí a práve preto sa stáva, že má pupočník obmotaný okolo častí tela.

Sledujte si pohyby plodu, gynekológ bude sledovať prietoky v pupočníku.

Držím palce!

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník