Je problém, ak mám v 27. tt veľmi malé bruško?

Zodpovedané
22. jan 2023

Dobrý deň, pani doktorka,

som v 27. tt a mám obavy z toho, že mi nerastie veľmi bruško. :( Po 20. týždni trošku vykuklo ale odvtedy mám pocit, že je také isté. Dokonca stále nosím svoje normálne oblečenie. Som malej postavy, pri otehotnení 45 kg, teraz mám 51 kg. Aktívne som pred tehotenstvom cvičila, takže možno sú svaly na bruchu pevnejšie, ale aj tak sa mi to nezdá, že prečo nemám väčšie bruško. Na morfo sone v 21. tt a poradni v 25. tt bolo podľa lekára všetko v poriadku, ale povedal, že meranie bábätká bude až na UZV v 30. tt.

Znamená menšie bruško matky aj problém bábätká?

Čo v prípade, že by sa malý rast potvrdil na sone v 30. tt?

Mám aj obavy z pohybov dieťatka, lebo stále nie sú pravidelné a sú dní, keď sa hlási menej a potom sú dní, kedy je aktívnejšie. Cítim viackrát za deň, alebo keby intenzita nebola vždy rovnaká. Niekedy je to len také prevaľovanie, inokedy aj kopanec.

Je to stále v norme?

Ďakujem veľmi pekne.

Dobrý deň,

aj detičky majú aktívnejšie a lenivejšie dni. Základom je aby ste ich cítili každý deň v akejkoľvek podobe.

Čo sa týka malého bruška, je potrebné vedieť ako rastie bábätko. Pokiaľ nezaostáva v raste a má dostatok plodovej vody, tak sa nie je čoho obávať.

Pokiaľ by dieťatko zaostávalo v raste viac ako dva týždne, je na mieste hospitalizácia s infúznou terapiou a dôsledným sledovaním plodu pomocou CTG záznamu a meraním prietokov v pupočníku pomocou ultrazvuku. Pri abnormálnom náleze by sa tehotnosť musela predčasne ukončiť. Je ale potrebné sa na vec pozrieť komplexne a o postupe rozhodne vedúci daného pracoviska.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník