Je šanca prirodzene otehotnieť, keď mám posunutú ovuláciu?

Zodpovedané
22. sep 2021

Dobrý deň,

mám potvrdené PCOS, zväčšený vaječník a cystu na jednom vaječníku. 21. septembra som na vyšetrení u gynekológa a povedal, že nemám ovuláciu. Krvné výsledky mi odobral 7.9.2021 na 5. deň menštruácie. Povedal, že výsledky sú v poriadku.

Menzes mám trošku posunutý 30 - 33 dňové cykly. Snažíme sa druhý mesiac o dieťa a lekár ma poslal hneď do CAR.

Aký je Váš názor?

Mám šancu otehotnieť prirodzene?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ by išlo iba o posunutú menštruáciu, máte samozrejme šancu otehotnieť prirodzene. Preto sa doporučuje mať pohlavný styk pravidelne 2-3x týždenne, nie iba v období očakávanej ovulácie.

Neviem však za základe čoho máte diagnostikované PCOS, ale na základe správy, s ktorou Vás gynekológ odosiela do CAR, ide predovšetkým o nasledovné dôvody:

  • Pravý vaječník má výrazne redukovaný počet folikulov. V každom cykle narastie obvykle jeden do veľkosti cca 22 - 24 mm v okolí 14. dňa MC a praskne - ide o ovuláciu. Pokiaľ sú redukované, je možné že máte ovuláciu do roka iba párkrát, ak vôbec a Vaša šanca otehotnieť prirodzene je veľmi nízka. Je ešte možné vyšetriť tzv. ovariálnu rezervu - AMH /Antimüleriánsky hormón/ - odberom z krvi.
  • Čo sa týka ľavého vaječníka, pán doktor popisuje prítomnosť pravdepodobnej dermoidnej cysty, ktorá sama nepraskne, ani sa nevstrebe. Môže iba ďalej rásť a poškodiť natrvalo vaječník. Zdravý kúsok vaječníka je viditeľný iba na okraji cysty.

Určite by som navštívila CAR, za konzultáciu nič nedáte. Ak sa potvrdí znížená ovariálna rezerva, hráte o čas.

Držím palce.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník