Je skrátený krčok v 30. týždni nebezpečný nález?

Zodpovedané
3. dec 2021

Dobrý deň,

som v 30. týždni a včera mi bol diagnostikovaný skrátený krčok na 21 mm a vezikulácia bránky v tvare v. Momentálne som doma s nadriadeným kľúčovým režimom. Mám nasadený Progestenalle 2x denne a magnézium 3x denne.

Je takýto nález veľmi závažný?

Dá sa predpokladať predčasný pôrod?

Včera som bola odoslaná na hospitalizáciu. V nemocnici ma vyšetrili a poslali domov. Dnes má mierne pobolieva v podbrušku.

Súvisí bolesť so stavom krčka?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, hrozí Vám predčasný pôrod. Obvykle odosielame pacientku na hospitalizáciu pri takomto náleze ako to spravil aj Váš gynekológ. Krčkok pod 25 mm je už rizikovým. Vezikulizácia tvaru “V” znamená, že sa začínate zvnútra otvárať.

Určite je aktuálne potrebné dodržiavať prísny kľudový režim, ideálne ležať s nadvihnutiu panvou. Pokračujte v doporučenej terapii. Pokiaľ by pobolievanie bruška pretrvávalo, môžete skúsiť navýšiť dávku Magnézia na 2 tablety 3x denne. Pokiaľ by bolesti neustúpili, prípadne by sa stupňovali, vyhľadajte najbližšiu gynekologickú pohotovosť.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník