Je vhodné plánovať tehotenstvo, keď mám ľahkú dyspláziu krčka maternice?

Zodpovedané
1. dec 2021

Dobrý deň,

pri preventívnej prehliadke mi bola zistená ľahká dysplázia krčka maternice. Na kontrolnú cytológiu mám prísť o pol roka. S manželom však plánujeme tehotenstvo.

Je to teraz vhodné, alebo je lepšie počkať na zlepšenie nálezu?

Oplatí sa vôbec čakať?

Je potrebné môjho manžela na HPV nejako preliečiť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

cielená liečba na infekciu HPV vírusom bohužiaľ neexistuje. Posilnite si obaja imunitu. Jedine imunitný systém si dokáže poradiť s eradikáciou HPV vírusu.

Doporučila by som D vitamín 1000-2000IU 1x denne a Indol Woman/Man pre oboch. Prípadne existujú lokálne preparáty na podporu liečby - napr. Papilocare, ktoré je nutné aplikovať si podľa predpísanej schémy dlhodobo (až do kontroly). Výsledky štúdií vykazujú dobrú účinnosť, ja som však v praxi pozorovala minimálny efekt.

Čo sa týka tehotenstva, ak je možné, skúste ho odložiť o ten pol rok. Spravte všetko pre to, aby ste podporili Váš imunitný systém. A po kontrole sa uvidí.

Ak by ste ale náhodou zostali tehotná, nič sa nedeje. Podporná liečba sa odloží na obdobie po tehotenstve.

Tehotenstvo ale môže nález ovplyvniť, tak pozitívne ako aj negatívne.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník