Kam "zmizla" hemoragická cysta?

Zodpovedané
11. sep 2022

Dobrý deň prajem, pani doktorka,

vyšetrená som už bola niekoľkokrát na gynekológii, dokonca aj hospitalizovaná kvôli bolestiam v podbruší a v podstate celého pravého boku, bodavé a pálivé bolesti. Našli mi cystu hemoragickú 6 cm x 4. Plus dve folikulárne po 2,5 cm. Po troch dňoch mala 4,9x3,5x3,6. Pustili ma domov, do týždňa prišli krámy, teda túto sobotu.

V pondelok ukrutné bolesti, opäť gynekológia, už hemoragickú cystu nevideli, len 2 folikulárne a žiadna voľná tekutina. Predvčerom pohotovosť, lekár videl už len jednu folikulárnu 2 cm. Včera moja lekárka 15 mm folikul. Žiadna voľná tekutina. Poslali ma na chirurgiu a tam mi dal chrobáka lekár chirurg do hlavy, vraj kde je tá cysta, keď tam nie je tekutina a ja mám bolesti? Vraj či nie je medzi črevami. Že ju len nevidia. Vraj nie je gynekológ ale neverí, že krvavá cysta zmizla a voľná tekutina tam nie je.

Pani doktorka, obézna nie som,... je možné, že tam tú cystu mám, len ju nevideli, že je niekde v črevách?

Nechápem. Vraj cysta nemôže prasknúť a vyjsť von menštruáciou, tak mi tvrdila lekárka. Že praskne do brucha ale ani cysta ani voľná tekutina, len bolesti.

Tak kde je, to sa môže za 9 dní vstrebať?

Už som na nervy z toho a pripadám si ako blbec. Ale vždy nečakane ma tam bodne. V januári tohto roka mi hemoragickú cystu operovali, teraz už nechceli, že počkáme. Bola by to už moja 8. operácia... 😪Cisársky, rakovina obličky, slepák, žlčník, 2x laparoskopia na gynekológii... Ale vtedy ma nastrašili, že to môže krvácať do brucha. Tak už tomu nerozumiem, je tam ale je možné, že ju nevidieť.

Alebo keď praskla, tak to ešte môže bolieť?

Ale kde je tekutina?

Poraďte mi, prosím. 🙏Ďakujem.

Dobrý deň,

hemoragickú cystu o veľkosti 6x4cm by neprehliadli na ultrazvuku, predovšetkým pri opakovaných vyšetreniach. Za ten čas sa ale vstrebať kľudne mohla.

Jednoducho povedané. Hemoragická cysta je taká, ktorá už praskla v mieste drobnej cievky, ale jej obsah a krv sa nevylial do brucha, ale zostal obsahom cysty. Za krátky čas sa krv zrazí a následne sa už môže cysta iba vstrebať. Aj za pomerne krátky čas. To miesto ale môže zostať chvíľu citlivé. Dokonca ako píšete, mali ste tam okrem toho ešte dve ďalšie folikulárne cysty, ktoré môžu byť do veľkosti 3 cm. Ak aj tie praskali v tomto krátkom čase, nečudo, že máte bolesti. Ak boli menšie, veľa voľnej tekutiny v brušku mať nebudete, prípadne sa do dvoch dní ľahko vstrebe úplne.

Ďalšou otázkou je, či nemáte v podbrušku pooperačné zrasty po toľkých operáciách.

Riešením by bola hormonálna antikoncepcia, ktorá by predchádzala vzniku cýst. Samozrejme po zhodnotení celkového zdravotného stavu, keďže ako píšete, máte toho za sebou celkom dosť.

Odsledujte si to, samozrejme pri výrazných bolestiach opakovane vyhľadajte lekársku pomoc.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník