Kedy by sa mala maternica váhou dieťaťa obrátiť do správnej pozície?

Zodpovedané
8. dec 2021

Dobrý deň,

som v 12. týždni + 2 dni a môj gynekológ zistil, že mám maternicu otočenú dozadu v RVF pozícii.

Kedy by sa mala maternica váhou dieťaťa obrátiť do správnej pozície?

Môže to spôsobovať bolesti?

Momentálne mám 4 dni ako keby tlak, ťahanie v podbrušku a občas pichanie v krížoch, v konečníku a vo vagíne.

Je problém ak sa maternica neobráti dopredu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

obe polohy maternice dopredu či dozadu (AVF/RVF) sú fyziologické. Nie je na nich možné a ani nutné nič meniť.

Pokiaľ máte subjektívne ťažkosti, tak vyhľadajte ambulantného gynekológa alebo najbližšiu gynekologickú pohotovosť, kde Vás vyšetria. Z polohou maternice ťažkosti nesúvisia.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník