Konizácia a slabé krvácanie mimo cyklus. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
30. aug 2021

Dobrý deň,

v októbri minulého roka som podstúpila konizáciu krčka maternice.

Moje výsledky boli: Fragment endorcevikálnej sliznice na povrchu krytý metaplastickým dlaždicovým epiletom s obrazom HSIL, HPV 16 pozit.
Proliferečná aktivita Ki67v 2/3 hrúbky epiletu.

Po konizácii mi to tam ešte ostalo, zle mi to urobili. Vzhľadom na môj vek - 29 rokov ma doktor ešte nechal tak, ak by som chcela otehotnieť. Teraz čakám na výsledky z cytológie, ale momentálne dnes som začala špiniť a slabo krvácať po utretí. Mám 13 dní do menštruácie.

Môže to byť kvôli tomu?

Vždy mi menštruácia skôr meškala, ale minulý mesiac mi prišla o 5 dní skôr.

Čo mi odporúčate?

Čo ma ešte čaká?

Ďakujem

Dobrý deň,

ste zhruba v strede cyklu. Môže ísť iba o periovulačné slabé krvácanie, ktoré nesúvisí s konizáciou či cytologickým výsledkom. Môže kľudne trvať 2 - 3 dni.

Čo sa týka výsledkov, ideálne bolo realizovať hneď rekonizáciu, aby boli výsledky v absolútnom poriadku. Následne zvážiť očkovanie proti HPV. Chápem však aj postup Vášho gynekológa, pretože krčok by sa opakovaným operačným riešením nadmerne skrátil, čo pri tehotenstve ideálne tiež nie je.

Určite sú potrebné pravidelné kontroly.
Prípadne zvážte s partnerom užívanie Indol woman a Indol man, aby ste dopomohli eradikácii HPV vírusu a posilnili imunitu, ide však iba o doplnky výživy.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník