Má sa podať Rhega aj v prípade potratu?

Zodpovedané
11. dec 2022

Dobrý deň,

dnes mi zistili, že akcia srdca nie je, a taktiež plod je menší. A teda mam vyčkať a ísť na kontrolu o dva týždne. Ale teda neočakávam nejakú zmenu oproti dnes. Chcem sa ale opýtať, mám Rh faktor negatív, manžel ma pozitív.

Čítala som rôzne názory, a teda chcem sa opýtať, či aj v prípade potratu (podľa menzesu týždeň 8+1, podľa sona 6+4) sa má podať injekcia Rhega?

Určite sa na to spýtam na najbližšej kontrole, avšak chcela by som vedieť aj iný názor.

A ešte jedna otázka... čo sa stane, že táto injekcia napr. pri pôrode nie je podaná aj keď má byť?

Čo by to spôsobilo pri ďalšom tehotenstve, aké rizika?

Ďakujem za odpovede.

Dobrý deň,

mal by sa podať preventívne anti-D globulín aj v tomto prípade.

Ak by po pôrode nebola injekcia podaná, v ďalšej gravidite hrozí, že si Vaše telo bude vytvárať protilátky proti plodu (v prípade ak bude Rh + po otcovi) s následným rozvojom hemolytickej choroby plodu/novorodenca. Hrozilo by úmrtie plodu či predčasný pôrod.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník