Majú opakované kvasinkové infekcie vplyv na krčok?

Zodpovedané
25. jún 2022

Dobrý deň,

som v 25 tt a pri ultrazvukovom vyšetrení mi bola nameraná dĺžka krčka 3,5 cm. Pred mesiacom som mala vaginálnu infekciu a liečila som ju tabletami Macmirror complex 500. Teraz opäť pociťujem mierne pálenie po vymočení sa, lekárka mi urobila výter a predpísala opäť Macmiror. Výter je negatívny ale Macmiror mám vraj dobrať.

Chcem sa opýtať, ak stále cítim nejaké príznaky ale výterom sa infekcia nepotvrdila, môžem aj napriek tomu užívať Macmiror alebo mám liečbu ukončiť?

A taktiež by som chcela vedieť, či takéto opakované vag. infekcie (kvasinkové) majú vplyv na krčok, na jeho oslabenie, skracovanie a podobne?

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

pokiaľ bol výter negatívny, tak tam nie je ani kvasinková infekcia.

Pokiaľ Vás ale páli po močení, môže ísť o uroinfekt. Je potrebné vyšetriť moč.

Ja osobne by som na negatívnu kultiváciu nenasadzovala Macmiror. Zničí sa tým aj prirodzená flóra. Doporučila by som užívanie vaginálnych probiotík, napríklad Gynimun intim protect. V úvode 7 dní každý večer a následne dlhodobo 1x týždenne vrámci prevencie.

Čisto kvasinková infekcia nepôsobí negatívne na dĺžku krčka.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník