Mám podľa výsledkov tehotenskú cukrovku?

Zodpovedané
22. feb 2023

Dobrý deň,

v 12. týždni tehotenstva mi bol robený oGTT test nakoľko mám obezitu.

Výsledky:
Nalačno: 5,11
Po hodine: 9,02
Po dvoch hodinách: 7,43

Brali mi už krv aj na diabetológii, v papieroch mám výsledky:
Laborat: Gn: 4,37, Gp: 5,4 mmol/l, HbA1c: 4,97%

Mám dodržiavať prísnu diétu, ktorú je kvôli mojej práci dosť ťažké dodržiavať. Pracujem v maloobchode, tak som rada keď sa vôbec niekedy na prestávku dostanem. Nemám šancu jesť 6x denne. Na kontrolu mám ísť o mesiac a mám si sama do ampuliek brať krv nalačno, po raňajkách, po obede a po večeri a potom ďalší postup podľa výsledkov.

Mám podľa vás tehotenskú cukrovku?

Diabetologička mi povedala, že keby som mala nalačno hodnotu 5,1, tak sa so mnou ani nezaoberá. Keďže mám 5,11 hodnotu, tak už musí. Vraj sa hodnoty posúvajú stále nižšie a nižšie a má kvôli tomu kopu pacientiek.

Všade vidím iné normy.

Aké sú normy teraz?

Bude sa mi tá hodnota cukru tehotenstvom zvyšovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

skutočne sa norma stále znižuje.

Riaďte sa doporučeniami diabetológa, ktorý je v danom odbore odborníkom.

Normy:
1. Nalašno pod 5,1.
2. O 1 hodinu pod 10,0.
3. O 2 hodiny pod 7,8.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník