Mohla krvavé zašpinenie spôsobiť Placenta profunda?

Zodpovedané
5. máj 2022

Dobrý deň,

som v 21. tt a mala som krvavé zašpinenie. Bola som na pohotovosti, kde bolo všetko v poriadku. Vraj mám len nižšie placentu, ktorá by sa mala ešte vytiahnuť. Podľa pani doktorky na pohotovosti je to bežný nález v mojom týždni tehotenstva. V správe placenta profunda - 18 mm od vnútornej bránky.

Mohla to zašpinenie spôsobiť nižšie položená placenta? Je potrebné pri ďalšom zašpinení (nie krvácaní) utekať ihneď na pohotovosť?

Ešte by som sa chcela spýtať, či musím dodržiavať nejaký pokojový režim? Samozrejme, ťažké veci nedvíhať. Môžem vykonávať bežné domáce práce (utrieť prach, povešať bielizeň) a ísť na hodinovú prechádzku každý deň?

Ďakujem za Vašu odpoveď.

Dobrý deň,

áno, pri nižšie uloženej placente sa pomerne často stáva, že žena zašpiní, predovšetkým po námahe. Nález sa rastúcou maternicou zlepšuje, placenta sa vyťahuje vyššie a v termíne pôrodu už nespôsobuje prekážku.

Pri opakovanom špinení by som doporučila vyšetrenie, aby sa potvrdilo, že je všetko v poriadku.

Čo sa týka kľudového režimu, dva týždne od špinenia/krvácania by som ho doporučila dodržiavať. Následne ľahké domáce práce, v primeranom tempe a krátke prechádzky kľudne môžete absolvovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník