Môže antikoncepcia Depo provera pomôcť pri silnej menštruácii?

Zodpovedané
28. sep 2022

Dobrý deň,

mávala som silné menštruačné krvácanie, ktoré ma vyraďovalo z bežných povinností. Všetky vyšetrenia mám v poriadku, po kyretáži výsledky ok. No menštruácia stále silná. Dr mi navrhuje ako riešenie injekčnú formu antikoncepcie Depo provera.

Myslíte, že vyrieši moje problémy, a teda zastaví alebo aspoň zníži to krvácanie?

Aké nežiadúce účinky môžem očakávať?

Je to lepšie riešenie ako tabletková forma antikoncepcie?

Ďakujem.

Dobrý deň,

aplikuje sa 1x za 3 mesiace, čo je veľmi pohodlné. Znižuje intenzitu menštruačného krvácania. V literatúre sa uvádza, že prevažná väčšina žien prestane po 6 a viac mesiacoch menštruovať úplne. Nevýhodou je pomalý návrat k plodnosti po poslednej injekcii - v priemere asi 1 rok. Avšak sú ženy, ktoré zaznamenali aj viacdňové špinenie. Udávaný je tiež úbytok kostnej hmoty.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník