Môže endometrióm cca 2 cm spôsobiť neschopnosť otehotnieť?

Zodpovedané
8. apr 2022

Dobrý deň,

mám endometrióm.

Môže endometrióm cca 2 cm spôsobiť neschopnosť otehotnieť?

Ďakujem

Dobrý deň,

samotný endometrióm nie je prekážkou v otehotnení. Do 3 cm sa endometrióm ani nedoporučuje operovať, pretože by sa operáciou tkanivo vaječníka iba zbytočne poškodilo. Je ale určite potrebné jeho progresiu v raste sledovať.

Otázkou ale je v akom stave je okolie a teda malá panva. Pokiaľ máte endometrióm, máte endometriózu. A tá môže byť prekážkou v otehotnení. Paradoxne, najlepšou liečbou endometriózy je práve tehotenstvo.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník