Môže myóm v maternici narásť za krátku dobu na 4 cm?

Zodpovedané
8. apr 2022

Dobrý deň,

asi 7 rokov som mala uložený myóm intramurálne s uzlom cca 2 cm. V roku 2015 som prekonala prvý potrat a teraz som potratila druhýkrát. Môj gynekológ vôbec neriešil tento myóm. Hovoril, že nerastie, tak netreba do neho zasahovať. Myóm mi nespôsoboval žiadne ťažkosti.

Pri poslednej kontrole mi gynekológ tvrdil, že má 1,8 cm a nachádza sa v stene maternice. Kontrola asi tri týždne dozadu.

Mohol za pomerne krátky čas takto prerásť a zväčšiť svoj rozmer?

Teraz je veľký 4 cm a nachádza sa v maternici, preto aj spomínaný potrat. Gynekológ ma odporúča na operáciu. S otehotnením som mala veľké problémy, aj samotné posledné tehotenstvo ma veľmi zaskočilo.

Mohol ma gynekológ nasmerovať skôr na vybratie myómu, aby nespôsobil taký problém a nenarástol do takýchto rozmerov?

Už strácam nádej, že niekedy vôbec otehotniem a budem mať vlastné dieťa.

Ďakujem

Dobrý deň,

myóm môže z nenazdajky pomerne rýchlo začať rásť. Práve preto sú nutné pravidelné kontroly. Pokiaľ za krátku dobu pomerne výrazne zmení svoju veľkosť, je potrebné operačné riešenie za učelom histologizácie.

Je ale potrebné dôkladné ultrazvukové vyšetrenie a konzultácia s operatérom, či ho je možné odstrániť samotný bez nutnosti odstrániť maternicu za účelom zachovania fertility. Všetko záleží od uloženia veľkosti samotného myómu.

Držím palce, aby všetko dobre dopadlo a aby ste nakoniec vynosili krásne zdravé dieťatko.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník