Môžem brať magnézium chelát (bisglycinát) v tehotenstve?

Zodpovedané
30. sep 2022

Dobrý deň,

pred otehotnením som pravidelne užívala magnézium, pomáha mi okrem iného s migrénami aj s psychickým stavom.

Môžem brať magnézium chelát (bisglycinát) v tehotenstve (12. týždeň)?

Môj dr mi nevedel odpovedať, pretože to nepozná. Na balení (značka gym beam) je napísané, že sa neodporúča v tehotenstve, ale inde som čítala, že je to tak len pre istotu, a že v skutočnosti by s tým nemal byť problém (koniec koncov aj lieky, čo mám predpísané na zastavenie krvácania majú napísané, že nie sú vhodné v tehotenstve). Momentálne užívam Magnerot, ale z toho ma pre veľkosť tablety napína. Dr odporúčal Magne B6, ale ten mi tak nezaberá a veľkosť tabletky je tiež veľká.

Viete prípadne odporučiť nejaké kvalitné magnézium v menšej alebo v kapsulovej forme?

Ešte sa chcem spýtať, som v 12. tt a mám hematóm (5x2x3 cm) na maternici. Mám nasadené lieky na zastavenie krvácania a kľudový režim.

Samozrejme, pohlavný styk sa vylučuje, ale zaujímalo by ma, či môže uškodiť aj masturbácia (bez vaginálnej stimulácie), resp. vzrušenie/orgazmus, keďže sú to sťahy?

Ďakujem.

Dobrý deň,

pokiaľ výrobca píše, že nie je určený pre tehotné a dojčiace ženy, nedoporučovala by som jeho užívanie. Prípadná formulka - o užívaní lieku sa poraďte s Vašim lekárom znamená, že by jeho užívanie možné bolo pod dohľadom lekára.

Ja by som doporučila Magnosolv - v práškovej forme a užíva sa 1-2x denne. Je však na predpis.

A k druhej otázke. Určite neodporúčam nič čo by viedlo k orgazmu. Sťah maternice by mohol nález zhoršiť.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník