Môžem brať Papilocare pri snažení sa o bábätko?

Zodpovedané
28. sep 2021

Dobrý deň,

mám dve zdravé deti po dvoch zdravých tehotenstvách. Bola som v minulosti sledovaná na onkogyno, ale vyradili ma. Žiadne zásahy mi nerobili. Cytológie mávam dobré. Som HPV pozitívna, hoci som očkovaná, ale to už viem roky.

Gynekológ mi kvôli ektropiu krčka maternice odporúčal Papilocare na 6 mesiacov. Nakúpila som si ho, hoci nie je lacný. Problém je, že sa snažíme o tretie dieťa a ja sa obávam, či dané liečivo, tým, že je to gél v pošve, nemôže zabraňovať otehotneniu alebo ho teda aspoň výrazne sťažovať.

Gynekológ mi tvrdí, že ho môžem brať počas snaženia a aj počas tehotenstva. Varovania pri lieku hovoria, že v štúdii lieku s takýmito ženami nepracovali. Nie som si istá, že moja túžba po treťom bábätku je pre gynekológa nejakou prioritou a jeho názoru v tomto smere veľmi nedôverujem. Na internete som nenašla bližšie informácie.

Chcela by som si Papilocare dávať, ale počas ovulácie ho vysadiť. V prípade otehotnenia by som ho asi dávať prestala.

Mala by potom liečba vôbec zmysel?

Čo si myslíte vy o tomto mimoriadne drahom lieku?

Ďakujem

Dobrý deň,

výsledky ich štúdií majú pomerne dobré výsledky. Je to však veľmi individuálne. Môže čiastočne pomôcť, ale aj nemusí. V každom prípade je stále lepšie niečo skúsiť ako nič nerobiť a iba čakať.

V prvom rade je však nutné posilniť imunitu, ktorá si s HPV vírusom pekne poradí. Užívajte pravidelne minimálne D vitamín (1000-2000 IU).

Ja obvykle doporučujem Indol Woman, ale ten v prípade tehotenstva vhodný nie je.

Čo sa týka tehotenstva, ide o výrobok na prírodnej báze, ale pre istotu som si to overila ešte u dodávateľa. V prípade plánovania je možné ho užívať, pH je podobné pošve, preto by nemal mať spermicídny účinok. V prípade diagnostikovania tehotenstva sa však má vysadiť a nie je doporučený.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník