Môžem nejako pomôcť bábätku aby sa otočilo pozdĺžne, ak je v priečnej polohe?

Zodpovedané
16. aug 2022

Dobrý deň,

som aktuálne (dnes je 15. 8.) podľa MS 27+1 tt, podľa prvotrimestrálneho kombinovaného vyšetrenia v I. trimestri 27+3 tt a bábätko mám už skoro mesiac otočené priečne (vpravo hlavička, vľavo nožičky, podľa doktorky poloha ako na zajaca, rúčky na tvári a nôžky skrčené pod sebou). Dovtedy bolo bábätko stále otočené hlavou dole. Pani doktorka na kontrole polohu nijako neriešila len mi ju oznámila, vraj je tam dostatok plodovej vody a bábätko sa ešte určite otočí a aspoň mi nateraz netlačí na kŕčok maternice. Čítala som, že to nie je veľmi vhodná poloha bábätka, čo sa týka rastu a rastovej retardácie plodu a maternica sa rozťahuje len do strán.

Môžem ja nejako pomôcť bábätku aby sa otočilo pozdĺžne?

Cvičenie?

Čo sa týka polôh, tak môžem spať len na chrbte, na pravom boku mi neodporúčali ležať kvôli polohe hlavičky a bábätko to hneď dáva silným kopaním najavo, že sa takto nemá dobre a na ľavom boku ma tiež kope.

Nemohlo sa otočiť takto priečne kvôli tomu, že som sa predtým bála - ešte keď bábätko bolo dolu hlavou - spať na bokoch aby som ho nepritlačila až príliš?

Začiatkom septembra ma čaká tretí veľký ultrazvuk ohľadom prietokov a určenia možnej rastovej retardácie a som z toho nesvoja.

Môže poloha ovplyvniť toto vyšetrenie a výsledky budú skreslené?

Doteraz bábätko u mojej gynekologičky pri ultrazvuku veľkostne aj sedí na vypočítaný dátum pôrodu (naposledy min. týždeň, dĺžku neviem ale hmotnostne 1120 g)

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

ešte je priskoro. Vôbec sa neobávajte, dieťatko si nájde svoju polohu, tak aby mu bolo pohodlne a mohlo rásť. Teraz tam má dostatok miesta, preto sa vie voľne otáčať. Vy mu pomôcť otočiť sa neviete, buďte iba trpezlivá.

Čo sa týka spánku, počúvajte svoje telo. Ak Vám a dieťatku je najlepšie na chrbte, tak spite na chrbte.

A výsledku vyšetrenia sa dopredu neobávajte. Veď aj doteraz je všetko v poriadku.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník