Môžu kvasinky v tehotenstve ohroziť plod?

Zodpovedané
11. júl 2022

Dobrý den,

mám dotaz ohledně kvasinek v těhotenství. Jsem ve 22 tt a od začátku mám pocit mírného svědění okolo pochvy ale nic výrazného, bez výtoku. Objevuje se jen menší množství klasického mléčného bělavého. Ze začátku jsem měla pálení při močení. Doktorka mi tedy napsala Pimafucin v 1. trimestru. Poté štěry negativní.

V současné době stav podobný, při močení mě nepalí, výtok stejný ale mám stále mírný pocit svědění v okolí vchodu poševního ale jen mírný, nic hrozného. Každopádně, lékářka mi dala znovu léčbu Pimafucinem se slovy, že je to pro můj klid a ona nic nevidí. Stěry mi nedělala. Já jsem tedy Pimafucin ještě neužila, protože říkala, že nic nevidí a já nechtěla Pimafucinem narušit mikroflóru, která může být v pořádku. Jsou to tři týdny. Na internetových stránkách se názory zda mohou kvasinky ohrozit plod hodně liší. Nejdříve jsem četla, že nejsou nebezpečná a teď jsem se někde dočetla opak a bojím se, že jsem mohla miminko ohrozit nebo poškodit. Doktorka má dovolenou, proto zkouším psát vám.

Mohla jsem neléčením kvasinek ohrozit nebo poškodit plod?

Omlouvám se za vyčerpávající dotaz ale bojím se o miminko, že udělám něco špatně.

Děkuji vám za odpověď.

Dobrý deň,

počas tehotenstva plod kvasinkovou infekciou nie je ohrozený. Bezprostrebne pred pôrodom, je ju ale vhodné liečiť. Jednak vznikajú škaredé pôrodné poranenia pre zápal sliznice pošvy a dieťatko sa môže v pôrodných cestách nakaziť, najčastejšie dutina ústna - vzniká tzv. soor.

Lokálnou liečbou - tenká vrstva krému v oblasti vchodu pošvy dieťatku neuškodíte. Navrhovala by som ale dlhodobé užívanie probiotík. Pri pošvovej rovnováhe kvasinky nemajú šancu sa rozmnožiť.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník