Nehormonálne teliesko verzus sterilizácia. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
17. mar 2022

Dobrý deň,

mám 3 zdravé deti a do nedávna som brala antikoncepciu Daylette. Mala vedľajšie účinky, tak som ju prestala brať. Určite už neplánujem tehotenstvo a preto zvažujem aj sterilizáciu.

Ako mám postupovať?

Alebo odporúčate nehormonálne teliesko?

Ďakujem

Dobrý deň,

ide o pomerne dosť odlišné formy antikoncepcie.

Nehormonálne teliesko sa inzeruje po dobu 5 rokov, následne je potrebné ho vymeniť. Inzercia nie je bolestivá. Povedala by som skôr, že nepríjemná. Môžu ale nastať problémy s cyklom, hlavne vo forme nepravidelného špinenia. Vo výnimočných prípadoch môže aj táto forma antikoncepcie zlyhať. Ale samozrejme je veľmi vysoká šanca, že ju vaše telo príjme a budete nadmieru spokojná.

Čo sa týka sterilizácie, ide o trvalé riešenie. Realizuje sa laparoskopicky, väčšinou ako jednodňový zákrok. Cyklus následne funguje ako predtým.

Ak by ste mali nejaké ďalšie konkrétne otázky, rada vám ich zodpoviem.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník