Od ktorého týždňa začne plod priberať najviac na váhe?

Zodpovedané
5. máj 2022

Dobrý deň

chcela by som sa poradiť ohľadom priberania plodu.

Momentálne som v 28. týždni a čakám jednovaječné dvojičky, ktoré majú len okolo 800 g. Zatiaľ naberajú okolo 50 - 60 g týždenne a príde mi to veľmi málo.

Od ktorého týždňa začne plod priberať najviac na váhe?

Je pravda, že až po 30. týždni je nárast väčší?

Ďakujem

Dobrý deň,

v poslednom trimestri je prírastok na váhe najvýraznejší.

Medzi 27-28gt. je váha plodu okolo 800-1000g. Ultrazvuk pekne vypíše aj odpovedajúci týždeň, ktorému dieťatko podľa váhy odpovedá.

V konečnom výsledku ale je potrebné počítať s tým, že dvojičky majú bežne nižšiu pôrodnú hmotnosť ako jedno samotné dieťatko v termíne.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník